გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი:ია მეტრეველი
პ.ნ.50001000043
საგანი:ბიოლოგია
სწა სწავლების საფეხური/კლასი:საბაზო/მე-10
კლასი
მოსწავლეთა
რაოდენობა:12
გაკვეთილის
თემა:ხერხემლიანი ცხოველების თავის ტვინის აგებულება
გაკვეთილის
მიზანი:
·
მოსწავლემ შეძლოს ილუსტრაციის საშუალებით ხერხემლიანი ცხოველების
თავის ტვინის აგებულების დახასიათება
·
შეძლოს თავის ტვინის თითოეული შემადგენელი ნაწილის ფუნქციების დასახელება
·
შეძლოს
დიაგრამების საშუალებით მონაცემთა ანალიზი და შეფასება
·
საკუთარ
ორგანიზმსა და სხვა ადამიანებზე დაკვირვების გზით შეექმნს წარმოდგენა მეხსიერების მექანიზმზე
და იმსჯელოს მის როლზე ორგანიზმის ფუნქციონირებაში.
გაკვეთილის სტანდარტი:
ბიოლ.X.10. მოსწავლეს შეუძლია დაასაბუთოს მაკოორდინირებელი
სისტემის მნიშვნელობა ორგანიზმისათვის
მოსწავლეს შეუძლია დაასაბუთოს მაკოორდინირებელი სისტემების მნიშვნელობა ორგანიზმისათვის
ინდიკატორები
·
ახასიათებს ტვინის სხვადასხვა უბნის დანიშნულებას და ასაბუთებს ცენტრალური ნერვული სისტემის ინტეგრალურ ფუნქციას;
·
საუბრობს ნერვული სისტემისთვის ზოგიერთი მედიკამენტის დამაზიანებელ ეფექტზე
ბიოლ.X.4. მოსწავლეს შეუძლია მონაცემთა ანალიზი და
შეფასება
ინდიკატორები
·
იყენებს დიაგრამებს, ცხრილებს და გრაფიკებს მონაცემებს ან ცვლადებს შორის დამოკიდებულების აღსაწერად;
·
აფასებს, იძლევა თუ არა გამოტანილი დასკვნები მორიგი ვარაუდის გამოთქმის საშუალებას;
|
||||||||||||||||||
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების
ფორმა
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო(წთ)
|
|||||||||||||
I.
II.
III.
IV.
|
აქტივობა I (10წთ)
გონებრივი
იერიში-აღწერითი პარადიგმა ინტერაქტიური
სწავლების მეთოდით
(გამოწვევის
ფაზა - A)
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებმა შეძლონ არსებული
ცოდნის გააქტიურება .
მასწავლებელი აწესრიგებს საორგანიზაციო საკითხებს, აცნობს მოსწავლეებს გაკვეთილის მიზანს, შეფასების კრიტერიუმებს და ახსენებს კლასში
ქცევის წესებს.
მასწავლებელი სთხოვს
მოსწავლეებს დაასახელონ ნერვული
სისტემის ტიპები და მათი
თავისებურებები.მასწავლებელი მოსწავლეთა
პასუხების საფუძველზე ავსებს შესაბამის
პარადიგმას.
მოსწავლეები ხელის აწევით ანიშნებენ მასწავლებელს პასუხის გაცემის სურვილს.მასწავლებელი საჭიროების
შემთხვევაში სვავს დამხმარე და
დამაზუსტებელ კითხვებს.აქტივობის დასრულების შემდეგ კი აწვდის
უკუკავშირს,განმავითარებელი კომენტარის
სახით.
აქტივობა
II
მინი ლექცია
(25წთ)
პირდაპირი სწავლების მეთოდი
(სიღრმისეული წვდომის ფაზა B)
აქტივობის
მიზანი: მოსწავლეებმა
შეძლონ აღწერონ თავის ტვინის
აგებულება და დაასახელონ თვითოეული უბნის
შესაბამისი ფუნქცია.
მასწავლებელი მოსწავლეებს სთავაზობს ახალი მასალის
- ხერხემლიანი ცხოველების
თავის ტვინის აგებულების
პროექტორის საშუალებით სლაიდის ჩვენებას. მასწავლებელი აცნობს
მოსწავლეებს თავის ტვინის
სხვადასხვა უბანს, ასახელებს თითოეულ
მათგანს და აკავშირებს შესაბამის
ფუნქციებთან.
მინი ლექციის შემდეგ, მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს შეასრულონ შემდეგი დავალება. წინასწარ
დარიგებულ ილუსტრაციებზე გამოსახული
თავის ტვინის უბნები დაუკავშირონ შესაბამის
მახასიათებლებს.
დავალების
შესრულების შემდეგ მასწავლებელი მოსწავლეებს
აწვდის განმავითარებელ უკუკავშრს.
მასწავლებელი მოსწავლეებთან გადადის
შემდეგი კითხვებით:
1. რას უწოდებთ
ტვინის ფუნქციას- დააფიქსიროს და აღადგინოს მიღებული ინფორმაცია?
2. რა დაემართება
ადამიანს ამ უნარის გარეშე?
3.რა ეწოდება მეხსიერების
დაკარგვას?
აქტივობის
დასრულების შემდეგ მასწავლებელი მოსწავლეებს
აწვდის უკუკავშირს და აფასებს
განმავითარებელი კომენტარით.
აქტივობა III (5წთ)
სწავლების ანალიზური
მეთოდი
საკუთარი მეხსიერების შემოწმება
მუშაობა ინდივიდუალურად ილუსტრაციებზე
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებმა
შეძლონ საკუთარი მეხსიერების გამოცდა და დაკვირვების
შედეგად ანალიზის გაკეთება.
მასწავლებელი მოწავლეებს
სთავაზობს ,ილუსტრაციების საშუალებით
შეამოწმონ საკუთარი მეხსიერების მოცულობა და სიზუსტე.მოსწავლეებს დაურიგდებათ ილუსტრაციები და შესაბამისი ინსტრუქციები. ამ სამუშაოს
შესრულების შემდეგ ყველა მოსწავლე
წარმოადგენს საკუთარ მონაცემებს.
დავალების შესრულების შემდეგ მასწავლებელი აწვდის მოსწავლეებს განმავითარებელ უკუკავშირს.
აქტივობა
IV (5წთ) სტრატეგია
- 3,2,1
დედუქციური
მეთოდი
(რეფლექსიის ფაზა -C)
აქტივობის მიზანი: გაკვეთილის შეჯამება
და ანალიზი. მასწავლებელი სთხოვს
მოსწავლეებს წინასწარ დარიგებულ ფურცლებზე ინდივიდუალურად დაწერონ :
1.
3 რამ, რამაც
ყველაზე მეტად დააინტერესა?
2.
2 რამ, რაც დაკვირვების შედეგად დაადგინა?
3. 1 რამ, რაზეც
მეტი უნდა რომ გაიგოს?
აქტივობის დასრულების შემდეგ მასწავლებელი აწვდის
მოსწავლეებს განმავითარებელ უკუკავშირს და აფასებს განმსაზღვრელი შეფასებით,რომლის დროსაც
იყენებს შეფასების რუბრიკას.
მასწავლებელი აძლევს
მოსწავლეებს საშინაო დავალებას.განუმარტავს მისი
შესრულების შესაბამის ინსტრუქციებს.
|
ინტერაქტიური მეთო
დი
პირდაპირი სწავლების
მეთოდი
ანალიზური მეთოდი
დედუქციური მეთოდი
|
მთელი კლასი
მთელი კლასი
ინდივიდუალური
ინდივიდუალური
|
ფლიფჩარტი,მარკერი
გაკვეთილის მიზნების
პოსტერი,შეფასების რუბრიკა
პროექტორი,კომპიუტერი,თაბახის ფურცლები,კალამი.
სახელმძღვანელო,თაბახის
ფურცლები,კალამი.
ფურცლები, კალამი.
|
10წთ.
25წთ.
5წთ.
5წთ.
|
|||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
არადამაკმაყოფილებელი
3-4
|
დამაკმაყოფილებელი
5-6
|
კარგი
7-8
|
ძალიან კარგი
9-10
|
საკლასო ჩართულობა
|
არ მონაწილეობს აქტივობებში
ან მონაწილეობს ძალიან იშვიათად
|
იშვიათად მონაწილეობს
და შეაქვს წვლილი მხოლოდ ზოგიერთ აქტივობაში
|
აქტიურად მონაწილეობს
და შეაქვს წვლილი აქტივობათა უმრავლესობაში
|
აქტიურად მონაწილეობს და მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს ყველა აქტივობაში
|
გააზრება-მსჯელობა
|
არ აქვს გააზრებული საკითხი.ვერ
მსჯელობს ნერვული სისტემის შესახებ.
|
ნაწილობრივ აქვს გააზრებული
საკითხი,ნაწილობრივ მსჯელობს ნერვული სისტემის შესახებ.
|
გიაზრებს საკითხს,მსჯელობს
ნერვული სისტემის შესახებ.
|
სიღრმისეულად გაიაზრებს
საკითხს,ამყარებს კავშირს და მსჯელობს ნერვული სისტემის შესახებ.
|
ამოცნობა-დაკავშირება
|
ვერ ამოიცნობს და ვერ
აკავშირებს ერთმანეთთან ილუსტრაციებს შესაბამის მახასიათებლებთნ.
|
ნაწილობრივ ამოიცნობს
და ნაწილობრივ აკავშირებს ილუსტრაციებს შესაბამის მახასიათებლებთან.
|
ამოიცნობს და აკავშირებს
ილუსტრაციებს შესაბამის მახასიათებლებთან.
|
უშეცდომოდ ამოიცნობს
და უშეცდომოდ აკავშირებს ილუსტრაციებს შესაბამის მახასიათებლებთან.
|
დასაბუთება
|
ვერ ასაბუთებს დაკვირვების
შედეგებს პროცენტულად.
|
ნაწილობრივ ასაბუთებს
დაკვირვების შედეგებს პროცენტულად.
|
დაკვირვების შედეგებს
ასაბუთებს პროცენტულად.
|
უშეცდომოდ ასაბუთებს
დაკვირვების შედეგებს პროცენტულად.
|
გამარჯობა
ReplyDelete